Pera Müzesi Öğrenme Programları ile Çevrimiçi 23 Nisan Atölyeleri

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızı evimizde kutlayacağımız bu süreçte farklı yaş grubundaki çocuklar için etkinlik programı hazırladı.

Pera Müzesi Öğrenme Programları ile Çevrimiçi 23 Nisan Atölyeleri

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızı evimizde kutlayacağımız bu süreçte farklı yaş grubundaki çocuklar için etkinlik programı hazırladı.

Pera Müzesi Öğrenme Programları ile Çevrimiçi 23 Nisan Atölyeleri
23 Nisan 2020 - 01:03

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızı evimizde kutlayacağımız bu süreçte çocuklar için etkinlik programı hazırladı. Farklı yaş gruplarına yönelik düzenlenen birçok etkinlik ile eğlenceli oyunlar aracılığıyla çocukları sanatla buluşturmayı hedefliyor. Siz de bu bayramda çocuklarınızla birlikte sanat aracılığıyla etkileşim kurabilir, hayal gücünü geliştirmeye ve düşünmeye yönelik bu etkinlikler ile keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Farklı yaş gruplarına yönelik programları aşağıda bulabilirsiniz. Etkinliklerin detayları ve zaman programı ise 23 Nisan’da Pera Müzesi web sitesinde yayınlanacak.

Kahve Molası Sergisinden İlhamla Düzenlenen Etkinlikler

4-6 yaş grubu: “Sihirli Meyveni Yarat”

“Ritmini Bul” ve “Sihirli Meyveni Yarat” isimli atölyeler, Pera Müzesi’nin koleksiyon sergisi olan Kahve Molası kapsamında düzenleniyor. Bu atölyelerde çocuklar, “sihirli meyve” olarak tanımlanan kahvenin üretim, içeceğe dönüşme ve sunum süreçlerini öğrenecekler. Ardından kalem ve boyalarıyla kendi sihirli meyvelerini ve fincanlarını çizerek hayallerindeki sihirli meyveyi ve kahveyi kağıt üzerinde düşlemeleri hedefleniyor.

7-9 yaş grubu: “Fincanının Nesi Var?”

“Fincanının Nesi Var?” isimli oyunda, evdeki farklı boyut ve biçimdeki fincanlar ve kupalar toplanacak. Ebe olarak seçilen oyuncu, seçtiği fincan hakkında diğer oyuncuların soracakları sorular ile onlara ipuçları vererek bulmalarını bekleyecek. Bu interaktif oyunu ailenizle beraber oynamak için evdeki fincanlarınızın yanı sıra, Pera Müzesi’nin Kahve Molası sergisinde yer alan eserlerden de seçebilirsiniz.

10-12 yaş grubu: “Origamiden Fincan Tasarımı”

Bu etkinlikte çocuklar, origamideki katlama adımlarını izleyerek bir kağıdı Kahve Molası sergisindeki eserlerdeki gibi kulpsuz fincanlara dönüştürebilecekler. Ardından ise kendi beğenilerine göre kağıttan fincan tasarımlarını boyayarak kişiselleştirebilecekler. 

 

Kesişen Dünyalar Koleksiyonundan Esinlenen Etkinlikler

4-6 yaş grubu: “Ressam canavarı yener”

“Canlanan Heykeller” isimli bu oyunda çocuklar, hayali müze ortamında sergilenmekte olan heykellerin yerine geçecek ve o sırada güvenlik görevlisi rolüne seçilmiş oyuncuya yakalanmamaya çalışacaklar.

7-9 yaş grubu: “Elçi-Ressam-Canavar”

Taş-Kağıt-Makası oyunundan uyarlanan bu oyunda ise elçi ressamı, ressam canavarı, canavar ise elçiyi yenerek puan kazanabilecek.

10-12 yaş grubu: “Elçiler Evimizde” 

Bu etkinlikte çocuklar, ülkelerine yani evlerine gelen bir elçiyi nasıl konuk edeceklerini deneyimleme fırsatı bulacak Çocuklardan biri ev sahibi yani sadrazam rolünü üstlenirken, diğeri yabancı bir ülkeden gelen kişiyi canlandıran oyuncu ise elçi rolünde olacak.

 

Duvarların Dili Sergisinden Esinlenen Etkinlikler:

 4-6 yaş grubu: “Ev Dedektifi”

Bu oyunda çocuklar ellerine veya ufak bir kağıda çizdikleri bir desene en çok benzeyen şekli veya cismi bulmak üzere evin farklı köşelerinde maceraya çıkacaklar.

7-9 yaş grubu: “Bedenin Harfleri”

Bu etkinlikte çocukları sevdikleri bir şarkı eşliğinde hareket ederken, bedenleri ile yazı yazmaya çalışacaklar. 

10-12 yaş grubu: “Parça Parça Hareket ve Dans!”

Bu etkinlikte ise çocuklar, hip-hop müziği eşliğinde oyun oynarken aynı zamanda bir dans koreografisi ortaya çıkarabilecekler. Tüm ailenin katılabileceği bu etkinlik ile çocuklarınızla keyifli bir dans gösterisi hazırlayabilirsiniz.

 

Detaylı bilgi için aşağıdaki kanalları inceleyebilirsiniz:

Web sitesi https://www.peramuzesi.org.tr/Egitim-Gruplari/Gunc…

YouTube: https://www.youtube.com/playlist?list=PL919A703056717070

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum